13.11.2017 Kerhoilta: Mika Sutinen, Musti ja Mirri Oy

Musti ja Mirri on vuonna 1988 perustettu lemmikkieläintarvikkeiden erikoisliikeketju. Liikkeitä on yli sata ympäri Suomen Helsingistä aina Rovaniemelle saakka. Musti ja Mirri on Suomen sekä samalla koko Skandinavian suurin lemmikkieläintarvikeketju. Euroopan mittakaavassa se on neljänneksi suurin lemmikkitarvikeketju. Sen pääomistaja on ruotsalaisen Wallenberg-suvun pääomasijoitusyhtiö EQT.

Yritys laajentui Ruotsiin ostamalla Grizzly Zoo -ketjun vuonna 2012. Musti ja Mirri on tuomassa Ruotsista viime vuonna ostamaansa eläinlääkäritoimintaa myös Suomeen. Ensimmäinen Vettris- asema avataan syksyllä pääkaupunkiseudulle. Jatkossa lemmikkieläintarvikeketjun tavoitteena on avata 2–3 uutta eläinlääkäriasemaa joka vuosi 3–5 vuoden ajan.

Toimitusjohtajana Mika Sutinen on kasvattanut ja laajentanut yritystä menestyksekkäästi vuodesta 2010 alkaen sekä edellisen pääomistajan Vaaka Partnersin että nykyisen omistajan EQT Mid Market rahaston aikana. Sutinen on työskennellyt toimialalla jo vuodesta 1987. Hän on myös Luhdan hallituksen jäsen.

Ilmoittaudu 3.11.2017 mennessä Agendiumin kautta tai
valtteri.simola@185.179.116.153 tai 050 555 6827
Mikäli sinulle tulee ilmoittautumisen jälkeen este osallistua, ilmoita toiminnanjohtajalle.

Seuran jäsenille. Lisätiedot jäsenille lähetetystä jäsenkirjeestä