17.10.2017 Kerhoilta, vieraana Paavo Lipponen – Arktisen alueen poliittiset näkymät ja taloudelliset mahdollisuudet

Suomi aloitti Arktisen neuvoston puheenjohtajana toukokuussa 2017. Kausi on kaksivuotinen. Foorumiin kuuluvat Islanti, Kanada, Norja, Ruotsi, Suomi, Tanska, Grönlanti, Venäjä ja Yhdysvallat. Paavo Lipponen on viime vuosina tuonut aktiivisesti esille arktisen ulottuvuuden uusia mahdollisuuksia Suomelle ja suomalaiselle elinkeinoelämälle. Haasteena lienee ainakin löytävätkö suurvallat yhteisen näkemyksen arktisten alueiden hyödyntämisestä, erityisesti logistisesti ja onko rahti- tai matkustajaliikennettä teknisesti ja taloudellisesti järkevää alueella aloittaa.

 

Ilmoittaudu 10.10. mennessä Agendiumin kautta tai valtteri.simola@185.179.116.153 tai 050 555 6827

Seuran jäsenille. Lisätiedot jäsenille lähetetystä jäsenkirjeestä