Aika: Keskiviikko 6.3.2019 klo 17.30-21.00
Paikka: Lahden Seurahuone, Aleksanterinkatu 14, Lahti

Vaaleja on tulossa ensi vuonna ja halusimme kerhoiltaamme vieraaksi henkilöt jotka ovat tulevaisuuden politiikan tekijöitä ja mahdollisesti ovat valmiit kyseenalaistamaan vanhoja rakenteita. Lahdessa vahvoja puolueita ovat pitkään olleet Kokoomus ja SDP, näin ollen halusimme edustajat näistä puolueista mutta oman vaalipiirin ulkopuolelta. Keskustelun teemat tulevat sivuamaan valtakunnan politiikkaa joilla on kuitenkin liittymäpintaa Lahden alueelle. Erityisen kiinnostavia aiheita ovat elinkeinopolitiikka, verotus (perheyhtiöiden näkökulma), koulutus (LUTin tulo Lahteen teki kaupungista yliopistokaupungin, tärkeää on myös HY:n läsnäolo yliopistokeskusuksen kautta), työvoiman saatavuus (Lahdella edelleen haasteita metropolialueen laidalla), isot infrahankkeet (lentoradassa Lahti vahvasti mukana Tampereen kanssa) jne.

Kutsumme tilaisuuteen myös istuvia/ ehdolle asettuvia kansanedustajia eri puolueista.

Ilmoittaudu 27.2.2019 mennessä Agendiumin kutsun kautta tai
valtteri.simola@185.179.116.153 tai 050 5556 827

Seuran jäsenille.